Co tu dużo mówić, każdy kto śledzi Kadry na luzie wie, że Zamek Królewski w Chęcinach jest jednym z moich ulubionych obiektów architektury. Mam wiele fotografii zamku z różnych pór roku i przeróżne konfiguracje kadrów. Dzisiaj pokazuję najnowsze zdjęcia, z wczorajszego, niezwykle barwnego wschodu słońca (pierwsze trzy zdjęcia poniżej). Chęcińskiej warowni nie mogło zabraknąć w ramach realizowanego przeze mnie wspólnie z Ministerstwem Kultury cyklu pt. Drewniane dziedzictwo i perły architektury w fotografii.
Co trzeba wiedzieć o niewątpliwej perle świętokrzyskiej architektury, jaką jest Zamek Królewski w Chęcinach? Na pewno to, że zamek powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, czyli ponad 700 lat temu! Pierwsze udokumentowane ślady obecności obiektu pochodzą z 1306 roku. Król Władysław Łokietek w specjalnym dokumencie przekazał zamek wraz z 11 okolicznymi wsiami biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie. „Duchowny był politycznym przeciwnikiem Łokietka, którego Piast chciał przeciągnąć na swoją stronę, jednak zaplanowany zabieg dyplomatyczny spalił na panewce, przez co już w 1307 r. warownia ponownie weszła w domenę monarszą. Z tego okresu pochodzi również wzmianka o pierwszym zamkowym urzędniku, trzymającym pieczę nad chęcińską twierdzą, o imieniu Wrocław” – można przeczytać na stronie Zamku Królewskiego w Chęcinach.
Jednak najbardziej znaną postacią związaną z zamkiem jest królowa Bona Sforza, która miała rezydować w Chęcinach zanim na dobre opuściła Polskę. Z mnóstwem skarbów, trzeba dodać. Ale o tym, jak to było z Boną i skarbami najpiękniej opowie Dominik Kowalski Przewodnik, zapraszam na jego profil. Polecam jego wieczorne oprowadzanie po Chęcinach. Przy odrobinie szczęścia podczas takiego spaceru może uda się zobaczyć słynną Białą Damę ukazująca się co jakiś czas w okolicach zamku 😉
Polecam odwiedzić Zamek Królewski w Chęcinach! A tych, którzy są bardzo daleko zapraszam do obejrzenia jeszcze kilku fotografii warowni z ostatnich dni i tygodni.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zostaw odpowiedź